4 подвеждащи твърдения на Top Gear за Американските коли

2015.10.19

Момчетата са брилянтни заради страстта си към колите, но те не винаги казват цялата истина. Ето няколко твърдения за американските коли, които трябва да бъдат разяснени!

Както всяко ТВ шоу и Топ Гиър понякога се отклонява от реалността и леко поукрасява нещата. Това е нормално – все пак телевизията е за забавление. Съществуват и моменти обаче, при които границата между истина и шоу е много размита – например при тестовете на пътя. Със сигурност много хора имат същата предубеденост към американските коли, както и Кларксън, Мей и Хамънд. Тази предубеденост определено може да разочарова доста хора, особено ако те са по-наясно и са запалени по Американските модели.

1. Shelby GT500 не е толкова мощна, колкото се твърди „официално“

През 2007 година Ford представи Shelby GT500 – именуван на легендарния Shelby GT500 от 1967 година. В този случай, GT500 имаше новия V8 двигател на Mustang с мощност от 500 коня. Хамънд реши да тества мощността и да провери дали наистина е толкова, като постави колата на дино /въртяща се лента симулираща път/. В това е и голямата грешка и заблуда.

Всички по-навътре в автомобилите знаят, че производителите измерват мощността при коляновия вал, а не при колелата. Докато конете стигнат до гумите мощността логично намалява – това е валидно за всичко модели – от Ferrari 488 с 660 коня, до Ford Fiesta със 120 к.с. След като Хамънд заяви, че GT500 всъщност е само 447 конски сили, той има в предвид, че това е мощността към колелата, а не при коляновия вал. Технически той е прав, но твърдението му, че GT500 заблуждава е абсолютно невярно. В действителност, ако сметнем математически загубата, ще установим, че колата е дори по-мощна от 500-те коня при коляновия вал.

2. Tesla Roadster ще се изтощи след 90 километра

Нагледен пример за това, как леко разтягане на истината в едно ТВ шоу може да доведе до съдебно дело. Повечето хора си спомнят ревюто на Кларксън за Tesla Roadster, което стана известно с това, че и двете тестови бройки се счупиха, а батериите им се изтощиха след само 90 километра пробег. Компанията твърди, че те могат да изминат до 320 км с едно зареждане. В крайна сметка делото се решава в полза на Топ Гиър, защото тяхното твърдение се оказва технически правилно – при състезателни условия Tesla ще има по-малък пробег от нормалното.

Но кой ще реши да тества колата на писта? Ако карате едно Порше 911 от 2013 година, то също няма да изкара много, дори близо до заложените в спецификациите параметри за разход. Въпреки това, никой не твърди, че Porsche лъжат.

Със сигурност е ясно, че Top Gear не обичат електрически коли и в това няма нищо лошо. Те са тежки, тихи и трябва да се зареждат много често. Технологията се развива постоянно, но тези модели все още не са подходящи за каране на лимита.

Ако Кларксън беше споменал и тези неща, то едва ли щеше да последва подобна ответна реакция. Тesla със сигурност не е перфектна кола, но не е и толкова зле, колкото се твърди в шоуто... те просто преминаха границата на допустимото.

3. Остарялото окачване на Corvette

Ето още едно твърдение, което е технически издържано, но е все така заблуждаващо. Във финалния епизод от 4-ти сезон, Хамънд отбеляза като негатив окачването на Corvettе, основаващо се на листови пружини. Разбира се, твърдението намеква, че Американците не могат да измислят нищо модерно и изтънчено и предпочитат на карат огромни трактори с големи оси приличащи на гигантски чийзбургери. Да, Corvette ползва листови ресори, но нещата не са толкова прости.

Всъщност, текущата генерация Corvette – която Хамънд хвалеше до N-та степен само месеци по-рано, заради карбоновото окачване, също ползва подобни пружини от композитни материали отпред и отзад, монтирани напречно. Без да навлизаме прекалено навътре ще споменем, че този подход осигурява независимо окачване за 4-те колела и елиминира нуждата от суей барове, индивидуални винтови пружини и амортисьорни кули. Дизайнът е по-компактен и осигурява повече място за двигателя и интериора, а освен това и редуцира общото тегло на колата.

Има и недостатъци – возията не е толкова мека, колкото при други подобни спортни коли, но все пак решението е достатъчно добро. Със сигурност то е доста далеч от „остарелия“ дизайн намекнат в Топ Гиър.

4. Големи и неизтънчени двигатели

Тук няма да визираме специфичен тест или ревю. Вземете която и да е серия и почти сигурно ще чуете как Американските двигатели са огромни и базови. Те се представят като пълен контраст на модерните, малки и умни Европейски агрегати с два разпределителни вала и четири клапана на цилиндър. Проблемът с това твърдение е, че съвременните дизайни на камерата всъщност са повече от 100 годишни! Пежо представя първата разработка през 1912 година, а през 30-те системата е вече широко ползвана. Междувременно Дженеръл Мотърс и в момента има семейство от 16-клапанови V8 двигатели, които се предпочитат и се поставят вместо по-изтънчените и модерни двигатели. Защо хората ги заменят?

Не става много ясно защо един 4 клапана на цилиндър V8 двигател от алуминий, стомана и титан, опериращ със съвременна компютърна система за контрол, ползващ технологии като директно впръскване и променливо газоразпределение, достигащ 7000 оборота и 500 конски сили, се счита за неизтънчен и стар! Това е просто различен подход, но той не е по-лош или по-добър от съвременния. Няма нищо остаряло в това да извлечеш 707 конски сили от един V8 мотор, който освен това е супер надежден и издръжлив, защото идва с 5 годишна гаранция или 100,000 мили пробег!

  • Експресна доставка

    Експресна доставка

    Доставяме до всяка точка на България.

  • Нови части всеки ден

    Нови части всеки ден

    Ежедневно зареждаме нова стока.

  • Проверено качество

    Проверено качество

    Авточасти с гаранция.

  • Право на връщане

    Право на връщане

    14 дни на право на връщане на всяка поръчка.